network marketingde ekip ve takim kurma adimlari nelerdir 1

Organizasyon çalışmalarının büyütülebilmesi için kişiler her zaman çalışmalarını ciddiyete almalıdır. Bu işleyiş Network marketing sisteminde de böyle olmaktadır. Bir işe başlarken doğru adım ile başlamak başarılı sonuçlar için en iyi yöntemlerdendir. Çünkü işini hevesle yapan kişilerin bir arada olması ile başarılı işlere imza atmak daha kolay olur. Böylelikle yanlış insanlarla zaman kaybetmenin önüne geçilmiş olunur.

Doğru bir sistem kurulduğu zaman sisteme kim dahil olursa olsun oluşturulmuş olan kültüre dahil olur. Böylece her zaman kazançlı ve başarılı işler yapılır. Bu işte önemli olan şey grup oluşturmak değil, takım oluşturmaktır. Uzun süreli işler için seçilecek olan kadronun doğru olması oldukça önemlidir. Aksi halde oluşturulmuş olan sistem kısa zaman da çöker. Günümüzde en popüler mesleklerden birisi de Network Marketing‘dir. Network marketing de eğitimler vererek, bünyesine birden fazla girişimci dahil etmektedir. Bu sistem kimi kişiye göre tek iş, kimi kişiye göre de ikinci iş modelidir.

Network marketing de tek başına biri asla isteği başarıyı elde edemez ve zengin olamaz. Bu sebep ile lider olan kişi, bir takım oluşturarak bir ekip kurmak zorundadır. Fakat bu iş o kadar kolay olmamaktadır. Network marketing işini yapacak olan kişilerin ilk önce inançlı ve sabırlı olması gerekmektedir. İnancı ve sabrı olmayan biri kısa süre içinde pes eder. Bu sebep ile ekip oluşturma da doğru kişinin seçilmesi oldukça önemlidir. Network marketing de başarılı olabilen kişiler kendine inanan ve güvenen kişilerdir. Ayrıca bu sistemde sürekli olarak olumsuz düşüncelere sahip olan kişilere yer yoktur.

Takım oluştururken bu konuya dikkat edilmelidir. Ekip liderlerinin takım çalışmalarını yapabilmek ve kişilerin arasındaki ilişkiyi en doğru şekilde kurabilmeleri için bazı çalışmalar yapmaları gerekir. Bunu yapabilmek için de takım oluşturmadan önce her şey açık bir şekilde kişiye anlatılmalıdır. Takım oluştururken önemli olan bir nokta da uyum olmaktadır. Takımdaki kişilerin birbirleri ile uyumlu olmaları ve beraber çalışmaktan memnun olmaları gerekmektedir. Birbirini sevmeyen ve anlaşamayan bir ekip başarılı olamaz.

Ekipte lider kişi ekibi için seçim yaptıktan sonra hedefler belirler. Her üyeye rolünü ve beklentisini söyler. Böylece bir çalışma planı düzenler. Üyelerin de bu plana uymasını zorunlu kılar. Network marketing zaman gerektiren bir sistemdir. Zaman içinde çok iyi çalışılmalı, hedefler doğrultusunda hareket edilmeli ve sabır ile beklenmelidir.

Ekip Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çalışmaların sorunsuz olarak yürümesi için ekibin ruhu oldukça önemlidir. Bu sebep ile ekibe takım arkadaşı alırken, söylenen, negatif düşünleri olan veya tembel olan kişilerin alınmaması gerekir. Ayrıca egosu yüksek olan ve takım ruhundan haberi olmayan kişiler de ortak çabaya önem vermez. Bu da takımın çalışmalarının olumsuz sonuçlanmalarına sebep olmaktadır. Bu yüzden ekip oluştururken oldukça dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image