network marketing yasal mi 1

Network Marketing, kendi sistemi içerisinde, yeni üyeleri devamlı ekleyerek, kişilere sürekli bir kazanç getirmektedir. Emekli, öğrenci, çalışan herkesin çalışmasına olanak sağlamakta olan bu sistem, onlara yeni kazanç kapıları açmaktadır. Sistemin işlemesi adına yapılan masraf az olduğundan, kazançta bu oranda artmaktadır. Sistem dünya üzerinde çok profesyonel bir şekilde yürütülmekte iken, ülkemizde, arkadaş eş, dost çevresi ile kısıtlanmaktadır. Ticaret ağı, ancak bu yol ile genişlemektedir.

Siteme ne kadar çok üye kazandırılırsa, sistem o kadar çok büyür ve kazanç artar. Doğrudan Satış Sistemi, firmayı kuran kişinin, firmanın sattığı malı bir kişiye satması ile aktive olur. Malı satın alan kişi artık sistemin bir üyesidir. Bu üye aynı malı, bir başka kişiye sattığında, satın alan kişide sistemin yeni bir üyesidir ve bu iş bu şekilde zincirleme bir şekilde devam eder. Her üye, sisteme kazandırdığı alt üyelerin satışlarından, pay almaya başlar ve kazanç, sistem genişledikçe artar.

Bu sistemle çalışan dünya üzerinde, Binary, Unilever gibi birçok firma bulunmaktadır. Hem satıcının, hem de yeni üyenin hakları, kanunlar tarafında korunma altına alınmaktadır. Yine de sistem içerisinde olan dolandırıcılık olaylarının önüne geçilememektedir.

Bir firmanın network marketing yapabilmesi için, izin belgesi ve sertifika alması kanunlar açısından mecburidir. Hem satıcının hem de üyelerin hakları, devletin çıkarmış olduğu kanunlar çerçevesi içerisinde korunmaktadır. Bu sisteme dahil olmayı düşünen kişiler açısından dikkat edilmesi gerekli olan en önemli nokta, firmanın güvenilir olmasıdır. Kişi çalışmayı düşündüğü firma, firmanın kurucuları ve çalışanları hakkında çok iyi bir araştırma yapmalıdır. Şirket yöneticileri ve çalışanlarının güvenilir olduklarından, firmanın köklü uzun süre evvel kurulmuş bir firma olduğundan, emin olmalıdır.

Yaptığı satışlar ve kazandırdığı yeni üyeler sonrasında parasını düzenli olarak alıp alamayacağını bilmelidir. Firmanı sahibi ve çalışanlarının herhangi bir terör örgütü ile bağlantılarının olmadığını iyice araştırmalıdır. Yoksa masum niyetler ile para kazanmak için girdikleri iş, başlarına ileride büyük dertler açabilir.

Bu konuda Dünya piyasasında hangi firmaların bu sistemle satış yaptıklarını öğrenmeli, bu firmalara katılan kişilerin ne kadar para kazandığını incelemelidirler. Firmada hangi malın satıldığı, kendisinin de satacağı bu malın, kanun dışı olmayıp, yasal olduğundan yüzde yüz emin olmalıdırlar. Çünkü farkında olmadan bile, herhangi bir dolandırıcılık olayına dahil olurlarsa, satışın yapıldığı ip adresleri, devlet tarafından kolaylıkla tespit edilebildiği için başı gerçekten derde girebilir.

Banka hesaplarına dikkat ederek, hesaplarındaki para giriş çıkışlarını sürekli olarak kontrol etmelidir, ayrıca hesap numaralarını üçüncü kişiler ile asla paylaşmamalıdır.

Sonuç olarak, Network Marketing yasal bir sistemdir ve dünya üzerinde birçok firma bu sistemle satış yapmaktadır. Her kesimden insanın dahil olup, satış yapabildiği bu sistemde çalışmayı düşünen kişiler, çalışacakları firmayı dikkatle inceleyerek seçtikten sonra, sisteme dahil olup çalışarak, para kazanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image