network marketing sisteminin riskleri nelerdir 1

Network Marketing bir doğrudan satış sistemidir. Her çalışma alanında olduğu gibi işe başlanmadan önce iş araştırılmalı ve çalışma yöntemleri geliştirilmelidir. Doğrudan satış konusunda bilinmesi gereken konular bilinmediği zaman, iş kar getirme aksine daha fazla zararlar ortaya koymaktadır. Doğrudan satış işinde çalışma stratejisi doğru oturduğu taktirde kazanç sistemi de olumlu yönde artacaktır.

Network Marketing Riskleri ve Çözümleri

Network Marketing, çalışma stratejisi tam anlaşılmadan yapılmaya başlandığında riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu riskler genel olarak yedi başlık altında işlenebilmektedir. İlk olarak satış stratejisi iyi bilinemediği taktirde yapılmış olan yatırımlar boşa gidecektir. İşi bilmeden yapmaya çalışmak kazanmanın yanı sıra daha çok zarar vermektedir. Yanlış firma seçimi oldukça önemli başlıklardan bir diğeri olmaktadır. Tüketici tarafından tanınmamış olan firmalar ya da ürünlerinden memnun kalınmayan firmalar tercih edilmemelidir. Çünkü satış çok zor yapılacağı için işe yapılmış olan yatırım ve harcanan zaman boşa gidecektir. Bu maddenin yanı sıra firmanın kazanç sistemi ve avantajları da size uygun olmalıdır.

Bir diğer risk başlığı yanlış satış ekibi kurma sorunsalıdır. Kuracağınız ekibin üyeleri doğrudan satış işlerinden anlayan, pozitif iletişim kurabilen ve tanıtım yapabilen bireyler olmalıdır. Müşteriye ürünün tanıtamayan ekip üyeleri ile kazanç zor olacaktır. Ekibinize ekleyeceğiniz kişilere Network Marketing istemini doğru anlatmalısınız. Yanlış bilgilendirme yapıldığı taktirde doğrudan satış sistemi kolay para kazanılan bir alan olarak tanınabilmektedir. Doğrudan satış işinde kazanç sistemi ile yapılmakta olduğu için üyeler ile tek tek ilgilenilmelidir. Doğrudan satış işini hatalı yapmak da bir risktir.

Yanlış yapıldığı taktirde karşıdaki hedef kitleyi hem bunaltacak hem de işin stratejisi yanlış algılanacaktır. Network Marketing işinde düzeltilmesi zor olan bazı anlaşmazlıklar olabilmektedir. Bu anlaşmazlıklar rakip firmaların varlığından kaynaklanır. Her alanda olduğu gibi doğrudan satış alanında da rakip firmalar vardır. Önemli olan rakip firmaya iftira atmak gibi işlerden kaçınmak ve işi dürüst bir şekilde ilerletebilmektir. Yanlış şirketlerin bırakmakta olduğu izler bütün bir sektörü kötülemeye yeter. Bu sebeple seçilen şirket iyi araştırılmalı ve iyi temsil edilmelidir. Bu risklere çözüm olarak bazı bilgiler verilebilmektedir.

Öncelikle sistem iyi araştırılmalı, satış planları doğru algılanmalıdır. Network Marketing eğitimi veren kurslardan yararlanılmalı veya daha önce bu işten kazanç sağlayıp başarılı olan kimselerden bilgi alınmalıdır. Yakın çevreye satış yapılmalı ve teoride öğrenilen bilgiler pratiğe çevrilmelidir. Seçilmiş olan firma doğru seçilmeli ve doğru temsil edilmelidir. Doğru olan ve işi doğru anlayan kişiler ile ekip kurulmalıdır.

Müşteri ve üyelerine firma ve iş alanı hakkında yanlış bilgilendirme yapılmamalıdır. İş doğru yapılmalı, fazla ısrarcı olmaktan kaçınılmalıdır. Bu alanda öncelikli amaç karşı tarafı bilgilendirmekten ziyade tanıtım yapmak olmalıdır. Hileden kaçınan, vergilerini düzgün ödeyen şirketler ile çalışılmalı ve kaliteyi korumalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image