network marketing nedir nasil yapilir

Türkçe Pazarlama ağı olarak geçen ve ülkemizde yeni yeni ancak çok hızlı gelişen satış sektörü network marketing, kişilere kendi işlerinin patronu olabilme, işi geliştirme konusunda tamamen kendisinin sorumlu olduğu bir iş imkanı sunmaktadır. Son yıllarda pazarlamanın en popüler meslek haline gelmiş olması, günümüz tüketim odaklı insan ve yaşam için beklenen bir sonuç olsa gerek. Ürün satışı, ticaret, elbette çok eskilerden beri insanlığın içinde bulunduğu önemli bir sektördür.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde çok hızlı bir şekilde istenen ürünlere ulaşabilme imkânı bulunmaktadır. Kişilere bire bir ürün tanıtımı yapabilen, kolay ulaşımını sağlayarak adeta konfor yaratarak alışverişi keyifli hale getiren sistem Network marketing, direk müşteriye satış sunan bir sistemdir. İlk olarak Amerika’da uygulanmıştır. Büyük sermayelere gerek kalmadan, tamamen sizin emeğinize ve işe olan inancınıza bağlı olarak gelişen, artan ekip sayısı sayesinde kazancında büyüdüğü popüler bir satış sistemidir.

Network Marketing İle Herkes Kazanıyor

Çok hızlı bir şekilde yayılarak milyonlarca kişi tarafından uygulanmakta olan Network marketing, sanılanın aksine oturduğunuz yerden para kazanmak değil tam tersine çok emek vererek gelişen ve kazandıran bir sistemdir. Bireysel yol alınan pazarlama işlerinden tamamen ayrılarak iyi bir ekip kurmayı gerektiren organize bir iştir.

Network marketing yapacak olan kişiler, ürünlerini internet ağı üzerinden satan firmaların satış danışmanlığını yapmaktadırlar. Teslim alınan ürünlerin satışı üzerinden her şirketin kendine has prim sistemi mevcuttur. Tüm network firmaları ufak farklılıklar dışında benzer usulde kuralları ve prim usullerini uygulamaktadır. Kişiler kendilerine kuracakları ekipler sayesinde ağı büyüterek hem kendileri hem de tüm ekipteki kişilere belirlenen oranlarla pay dağıtılarak herkesin kazanması amaçlanmaktadır.

Sistemin en cazip yanı, sizin çalışmalarınızın sonucunda elde etmiş olduğunuz kazancın ekibinize de paylaştırılması, aynı şekilde onların satışından da sizin kar elde edebilmeniz, bu yolla sağlam bir ekip ile sermayesiz olarak çok büyük kazançların sağlanabilmesine olanak tanımaktadır.

Sabırla Emeğin Birleştiği Pazarlama Ağı

Bu sistemde ürün kalitesi çok iyi olmalıdır. Ürünü pazarlayacak olan kişinin de ürün hakkında tüm bilgilere sahip olarak doğru anlatabilmesi gerekmektedir. Ürün, kişilerin ihtiyacına yönelik olmalıdır. Kalite konusunda rakiplerinin gerisinde kalmayacak niteliklerde olup, pazarlayan kişinin bu ürüne yönelik her türlü probleminde arkasında durabilmesi gibi konular, piyasada ürünün tutunabilmesini ve işin devam etmesi açısından çok önemlidir. Network marketing ’de başarı, kişilerin bireysel performansı ile doğru orantılıdır.

Ekip, satışlara yönelik sürekli yenilenen kampanya, reklam ve ödül seçenekleri ile desteklenmelidir. Kişiler arasında iletişimin, motivasyon ve eğitimlerin sürekliliği Pazar içerisinde ayakta kalmanın şartlarındadır. Network marketing, bilinçli olarak izlenmesi gereken yolları tecrübe edinmek ve sabırla acele etmeden yol almaktır. Bu konuda eğitim almak ve profesyonel kişilerle çalışmak, doğru adımlar ile ilerlemek, sistem içerisinde kalıcı olmayı sağlayacaktır.

İş hayatında son yıllarda çok konuşulan network marketing hakkında birçok yorum yapılmaktadır. Sistem; hayallerin gerçeğe dönüşmesi yolunda iyi bir koridor ağ olarak iş hayatına damga vurmuştur diyebiliriz. Özellikle girişimci kitlenin ilgisini çeken bu sistem, son derece rekabete açık, bir o kadarda ekip anlayışı mantığıyla işlemektedir. Elbette ki bahsedildiği kadar kazandıran bir sistem olmasının yanı sıra, riskleri ve bazı temel gereklilikleri bulunan, doğru, bilinçli adımlarla sabır gerektiren bu sistem “nasıl yapılır? Kurulum aşaması ve öncesi neler gerekir?” gibi sorulara cevap niteliğinde bir inceleme yaptık.

Network Marketing Sistemi İçin İlk Adımlar

Bu iş, adından da anlaşıldığı gibi teknoloji ile pazarlamanın buluştuğu bir alandır. Günümüzde iyi bir pazarlamanın kişiye özel bir statü kazandırdığı bir gerçektir. Artı, teknolojinin sunduğu avantajları kullanarak çok büyük bir hedef kitlesine ulaşım sağlamaktadır. Network marketing kurucusu olmak isteyen ya da hazırda bulunan bir sisteme dâhil olmak isteyenlerin öncelikle yapması gerekenlerin başında, sistem hakkında detaylı bilgiyi edinmek geliyor. Bunun için de uzman kişilerin başarı hikâyelerini anlatan gösterimleri izlemek ve onların nerelerde hata yaparak bugünlere geldiklerini anlamaya çalışmak ve iyi analiz edebilmek önemlidir.

Konuyla ilgili objektif kitaplar okumak, sektörel şartları öğrenmek, örneğin hukuksal ve finansal yükleri var mıdır? Varsa nelerdir? Şeklindeki soruların kesin cevaplarını biliyor olmak, işin başında atılacak olan en önemli adımdır. Tüm bu araştırma süreci sonrasında, zihninizde oluşturacağınız ön proje aşamasını sağlamlaştırmak için, konusunda uzman kişilerden eğitim almanız son derece yarar sağlayacaktır. Teorik olarak edindiğiniz bilgiyi, pratikte de kazanmak için bir sisteme dâhil olarak, işleyiş ve mantığı hakkında kısa sürede tecrübe edinebilirsiniz.

İnsan İlişkileri Ve Ürün Kalitesinde Üstünlük

Diğer aşamada özgüveniniz sizin en iyi yoldaşınız olacaktır. Network marketing kendine güvenen ve inanan kişilerin başarı sağlayacağı bir sektördür. Oluşacak ekip içerisinde, iyi bir sinerji oluşturmak, motivasyon, eğitim verebilmek gibi sosyal aktiviteleri oldukça çoktur. Birlikte çalışacağınız alt ekibiniz aynı zamanda ticari ortaklarınız hatta müşterilerinizdir. Network marketing sisteminde herkes kendi işinin patronudur ve alt ekibini kurmakla sorumludur.

İşleyiş içerisinde ürün tanıtımı, doğru reklam, eğitim amaçlı seminerler ve ekip içindeki sürekli diyaloglar ile oluşturulacak stratejik yol, çeşitli kampanya ve tanıtımlarla desteklenmelidir. Günümüzde çok küçük çaplı bir işyeri açmak için bile servet dökmeniz gerekirken böyle bir sistem ile az maliyetle çok kazanç elde edebilmek ayrıca iyi bir kariyer oluşturabilmek gibi cazip tarafları sizin en önemli motivasyon kaynağınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image